| Boats Ltd | |
| Essex Marina, Wallasea Island, Essex, SS4 2HF, UK | |
| Contact: | Mat Ashby |
| Telephone: | Reveal Telephone Number |
| View All Boats Ltd Listings | |
| £224,950 | | |
| Status: | Available |
| Tax Status: | Tax Paid |
| Location: | Boats.co.uk HQ, Essex Marina UK |
| Reference: | 3105 |
2003 Fairline Phantom 46 with twin Volvo TAM D75 Diesels and shaft drives // 1552 hours // Bow thruster // Kohler Generator // 3 cabins/6 berths // Crew cabin // Unique custom hinged folding flybridge arch for low bridges // Hydraulic passarelle that lifts a Williams 285 tender // Teak laid cockpit and bathing platform // Cherry gloss wood interior. Renewed interior and exterior seating. This Fairline Phantom 46 will include our 3 month engine and drive warranty - Part exchanges are welcomed and encouraged. Contact Boats.co.uk for more information +44 (0)1702 258885 or email: sales@boats.co.uk
| Builder: | Fairline |
| Make: | Fairline |
| Model: | Phantom 46 |
| Constructed: | 2003 |
| Cabins: | fals |
| No. of engines: | 2 |
| Engine model: | Volvo TAMD 75P |
| Engine power: | 1550 |
| Engine hours: | 1550 |
| Drive type: | Shaft drive |
| Length over all: | 14.59m |
| Beam: | 4.32m |
| Maximum draft: | 1.12m |
| Hull material: | Other |
| Hull type: | Other |
| Fuel capacity: | 1580.0 Litres |
- Microwave
- Refrigerator
- Freezer
- Compass
- Autopilot
- VHF